Auto w Pracy

Slideshow Image

Ten wyjątkowy samochód został opracowany przez Ford Performance oraz firmę STARD z Austrii specjalizującą się w przygotowaniu samochodów elektrycznych do rajdów i wyścigów, a projekt nadwozia wykonał Ford Design z Kolonii w Niemczech. W konstrukcji tego „super vana” połączono płytę podłogową E-Transita Customa z przestrzenną stalową ramą i lekkimi kompozytowymi panelami poszycia nadwozia. W wnętrzu auta znajduje się klatka bezpieczeństwa i sportowe fotele spełniające normy FIA, a także duży ekran dotykowy SYNC. Cztery silniki elektryczne, akumulator chłodzony cieczą, 2000 koni mechanicznych i przyspieszenie do „setki” w mniej niż dwie sekundy.

Ford Pro Electric SuperVan został ponadto wyposażony system kontroli startu, układ trzystopniowego hamowania regeneracyjnego oraz wyjątkowo spektakularny tryb Tyre Cleaning Mode. Ta nowa funkcja całkowicie hamuje koła jednej osi, jednocześnie napędzając drugą, co powoduje palenie opon przedniej lub tylnej osi – pozwala to na oczyszczenie i rozgrzanie opony przed startem w zawodach.

Już w czerwcu 2023 roku Ford Performance wystartuje elektrycznym SuperVanem 4 w legendarnym wyścigu Pikes Peak International Hill Climb.