Auto w Pracy

Slideshow Image

 

 

"Z ziemi Włoskiej do Polski - rzecz o Polskim Fiacie 125p" - wystawa w Muzeum Techniki w Warszawie.

Po fantastycznej ubiegłorocznej wystawie o Syrenie, przyszła pora na dużego Fiata. Duży Fiat nie musiał walczyć o popularność, zawsze był obiektem pożądania. Nawet w czasach Poloneza nie spadł na margines obciachu.  Prawie dziecko szczęścia. Dzisiaj znów przyciąga wzrok przechodniów.

Wszystko zaczęło się w 1967 r, a nawet trochę wcześniej. Rok 1967 to data narodzin Fiata 125p w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie. Noworodkiem był Fiat 125p z silnikiem 1295 cm³ i mocy 60 KM. Na tle Warszaw i Syren to była już inna epoka.  Pierwsze 1000 egzemplarzy zostało zmontowane z gotowych włoskich części.  Z czasem coraz więcej części zastępowano krajową produkcją.

Właśnie taki Fiat o fabrycznym numerze  000028 wita gości wystawy. Wystawy gdzie spotkamy innych członków rodziny dużego Fiata. Jak się okaże, całkiem sporej i mającej do opowiedzenia wiele ciekawych historii.

 

Kolejny model jaki oglądamy, to wydawałoby się niepozorny Pickup. A to szlagier eksportowy. Ponieważ było to auto użytkowe, komfort i nowoczesność nie były aż tak istotne. Za to cena odgrywała już niebagatelną rolę, a tą nasz Pickup miał rewelacyjnie niską w porównaniu do aut zachodnich.

Następnym autem jest prawdziwa perełka. Jedyny zachowany egzemplarz Fiata 4x4.  Ten model mógł być jeszcze większym sukcesem eksportowym niż Pickup. Mógł, ale do produkcji potrzeba było części z radzieckiej Lady Nivy. Niestety fabryka w Toligatti nie nadążała z produkcją dla Lady, więc skończyło się na kilkudziesięciu zbudowanych autach.

Czy wiecie, że Ogar to Fiat w innych szatach?  Oprócz oglądania samochodów, warto uważnie przeczytać tablice informacyjne. Znajduje się tam wiele informacji o których wiedzą nieliczni.


Co to za auto? Pewnie prawidłowych odpowiedzi byłoby bardzo mało. Nie podam dziś odpowiedzi, aby zachęcić czytelników do wizyty w Muzeum Techniki. 

Pełny opis wystawy zamieścimy po jej zamknięciu.

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT
Pałac Kultury i Nauki
Pl. Defilad 1
00-901 Warszawa

Godziny otwarcia
poniedziałek: nieczynne
wtorek - piątek:
9:00-17:00
sobota - niedziela:
10:00 - 17:00