Auto w Pracy

Slideshow Image

Jesienią zadebiutują dwa topowe modele Skody. Już teraz możemy zobaczyć pierwsze zdjęcia sylwetek nowej Skody Kodiaq i Superb w wersji hatchback i kombi.

Będzie to już czwarta generacja flagowego modelu Superb, a także drugą generację SUV-a Kodiaq. Oprócz nowego wyglądu zewnętrznego, każdy model wyposażony będzie w nowe funkcje, ulepszoną technologię i całkowicie przeprojektowane wnętrze. Škoda Superb czwartej generacji będzie dostępna zarówno w wersji hatchback, jak i niezwykle przestronnego kombi. Nowa generacja flagowego modelu będzie produkowana w zakładach Grupy Volkswagen w Bratysławie na Słowacji, natomiast nowa generacja Škody Kodiaq – w Kvasinach w Czechach, czyli miejscu, gdzie powstawał jej poprzednik.

Z zapowiedzi wiemy, że samochody będą dostępne  z nowoczesnymi silnikami (Diesla lub benzynowymi), a także oferowane będą jako hybryda miękka lub plug-in.

Nazwa Superb była używana w latach 30. XX wieku dla najwyższej klasy luksusowych samochodów marki. W latach 2001-2008 zostało sprzedanych prawie 137 000 samochodów Škoda Superb pierwszej generacji. Był to pierwszy model marki prezentujący zaawansowane technologie w postaci m.in. reflektorów biksenonowych, automatycznej skrzyni biegów Tiptronic i funkcji Coming Home. Już od samego początku Škoda Superb zdobywała wiele prestiżowych nagród, w tym „Best Import Car” od niemieckiego magazynu samochodowego Auto Bild. Druga generacja modelu pojawiła się w 2008 roku i jako pierwsza zaoferowała klientom wybór napędu na wszystkie koła. Jeszcze większy popyt wywołała wprowadzona w 2009 roku Škoda Superb w wersji kombi. W sumie Škoda Superb drugiej generacji odnotowała 618 000 dostaw do klientów. Trzecia generacja, wprowadzona w lutym 2015 roku, oferowała zwiększoną przestrzeń dla pasażerów i ich bagażu w obu stylach nadwozia. Była również bardziej ekonomiczna, miała niższą emisję spalin i wprowadziła innowacyjne systemy wspomagania dla zwiększenia bezpieczeństwa. Flagowy model został ponownie zaktualizowany w 2009 roku, a Škoda Superb stała się pierwszym samochodem marki w wersji hybrydy plug-in. Do tej pory do klientów trafiło ponad 777 000 sztuk modelu trzeciej generacji.

Wprowadzona na rynek w 2016 roku Škoda Kodiaq sprzedała się już w ponad 740 000 egzemplarzach. Sportowy Kodiaq RS pojawił się w 2018 roku, natomiast cała gama modelowa została zaktualizowana w 2021 roku.