Auto w Pracy

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Ciekawe informacje można uzyskać analizując dane o nowych rejestracjach pojazdów elektrycznych. Pierwsze skojarzenia z samochodami elektrycznymi to Tesla, a tu niespodzianka. Okazuje się iż liderem rynku jest marka KIA.

Obecnie, co dziesiąty nowy samochód, który wyjeżdża z europejskich salonów ma napęd wyłącznie elektryczny. W Polsce sprzedaż aut zasilanych energią elektryczną także dynamicznie rośnie. Dużym zainteresowaniem cieszy się nie tylko przełomowa Kia EV6 – Car of the Year 2022 w Europie – która od stycznia do lipca znalazła w Polsce 283 nabywców. Doskonale radzi sobie również Kia e-Niro, która jest najchętniej wybieranym elektrycznym SUV-em segmentu C. W ciągu pierwszych 7 miesięcy 2022 roku zarejestrowano 184 egzemplarze tego modelu. Kia e-Soul znalazła w tym czasie 109 nabywców.

Dzięki tym trzem modelom udział marki Kia w segmencie samochodów elektrycznych w Polsce wynosi 10,3 procent. Koreańska marka ma apetyt na więcej. Do salonów wjeżdża właśnie nowe Niro EV. Wszystko wskazuje na to, że pod względem relacji ceny (164900zł) do przestronności wnętrza (w tym również bagażnika o pojemności 475 litrów), osiągów (przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 7,5 sekundy) oraz zasięgu (ponad 460 km) nowe Niro EV nie będzie miało sobie równych.

Sukces marki Kia w segmencie aut elektrycznych to w dużej mierze zasługa modelu EV6, który zadebiutował pod koniec ubiegłego roku. Elektryczny model nowej generacji marki Kia zyskał bardzo dobre recenzje nie tylko za design, nowoczesną technologię, jakość wykonania, przestronność kabiny i bagażnika, precyzję prowadzenia, zasięg w warunkach rzeczywistej eksploatacji oraz osiągi, ale również za krótki czas ładowania akumulatora (tylko 18 minut od 10 do 80 procent jego pojemności podczas ładowania na szybkiej ładowarce). Kia EV6 zdobyła również tytuł europejskiego Samochodu Roku 2022, jako pierwsze auto koreańskiego producenta w blisko 60-letniej historii tego prestiżowego konkursu. Kia EV6 GT z uwagi na łączną moc silników oraz osiągi (585 koni mechanicznych oraz przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 3,5 sekundy i prędkość maksymalną 260 km/h) jest porównywana do samochodów supersportowych.

Wyniki sprzedaży mogą być jeszcze lepsze, bo wkrótce do oferty ma dołączyć SUV EV9. Obecnie trwają ostatnie testy przed rozpoczęciem produkcji seryjnej. Flagowy model marki Kia ma zrewolucjonizować segment dużych elektrycznych SUV-ów.