Auto w Pracy

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Eksperci Skody przypominają o przygotowaniu samochodu do sezonu zimowego. Nie wymaga to wiele wysiłku, ani nie spowoduje dużych kosztów. Dlatego tym bardziej warto zapoznać się z zaleceniami.

1.       Zmiana opon z letnich na zimowe. Opony letnie są mniej skuteczne na zimnych i oblodzonych jezdniach – ich mieszanka jest zbyt twarda i nie zapewnia odpowiedniej przyczepności, co powoduje wydłużenie drogi hamowania. Eksperci ŠKODY zalecają, aby ze zmianą opon nie czekać do ostatniej chwili – zakłady wulkanizacyjne przeżywają w tym czasie istne oblężenie, dlatego na wymianę opon często trzeba poczekać nawet dwa tygodnie. Warto także zwrócić uwagę na minimalną głębokości bieżnika opony, która różni się w zależności od kraju.

2.       Zadbać o szyby w samochodzie. Wyczyścić zakurzoną i zatłuszczoną szybę od wewnątrz dedykowanymi do tego ściereczkami lub zwykłymi papierowymi ręcznikami. Pozwoli to zapobiec np. oślepieniu przez światła innych samochodów. Rekomendowanym działaniem jest także wyczyszczenie wszystkich trzech lusterek wstecznych – szczególnie to zlokalizowane nad deską rozdzielczą łatwo brudzi się podczas regulacji

3.       Raz do roku zrobić wymianę piór wycieraczek, przynajmniej przednich. Ważne, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie, gdy zbliża się okres zimowy.

4.       Istotnym punktem dbania o bezpieczeństwo w okresie zimowym jest sprawdzenie świateł samochodu i wymiana niesprawnych żarówek. Ponadto zalecana jest kontrola stanu żarówek zapasowych, aby upewnić się, że mamy do dyspozycji odpowiednią ich liczbę

5.       Skontrolować filtr kabinowy układu wentylacji. Jeżeli jest zabrudzony, staje się nieefektywny, a dodatkowo powoduje gromadzenie się wilgoci wewnątrz auta. Skutkiem może być znaczne wydłużenie się czasu potrzebnego do odparowania szyb.

6.       Kontrola poziomu płynu chłodzącego w samochodzie, a najlepszą praktyką jest sprawdzenie jego temperatury zamarzania lub zlecenie tego zadania ekspertowi. Przed nadejściem zimy dobrym pomysłem jest udanie się do warsztatu samochodowego i poddanie samochodu dokładnemu przeglądowi, w tym np. stanu klimatyzacji.

7.       Na wielu obszarach górskich posiadanie przy sobie odpowiedniego sprzętu zimowego, w tym łańcuchów na opony, jest obowiązkowe. Z tego powodu dobrym pomysłem jest nie tylko zapakowanie ich do bagażnika, ale także wcześniejsze przećwiczenie ich zakładania. Każdy zestaw zawiera instrukcje dotyczące ich prawidłowego zamontowania, ale jak wiadomo praktyka czyni mistrza

8.       Dokonać wymiany płynu do spryskiwaczy. W tym celu należy wykorzystać do końca płyn letni i zastąpić go zimowym, najlepiej nierozcieńczonym. Ważne jest, aby spryskiwać wszystkie szyby wystarczająco długo – w ten sposób płyn zimowy dostanie się do wszystkich przewodów.

9.       Specjalista ŠKODY dodaje: dobrym pomysłem może być wymiana dywaników z tych, wykonanych z tkaniny na gumowe na okres zimowy. W tym czasie wchodząc do samochodu, na butach wnosimy dużo więcej wody, która wsiąka w materiał i może spowodować pleśnienie materiałowej wykładziny. Z tego względu praktyczną zmianą jest umieszczenie gumowej lub plastikowej „tacki” pod buty.

10.   W tym okresie sprawdźmy wyposażenie swojego samochodu – np. czy na pewno mamy skrobaczkę do szyb. Przydatne są też przewody rozruchowe – upewnijmy się, dokąd prowadzą poszczególne złącza, ponieważ w nowoczesnych samochodach sposób ich działania mógł ulec zmianie. Dla osób, które często wybierają się w góry, posiadanie łańcuchów to konieczność, a łopata lub worek z piaskiem też mogą okazać się pomocne. Co więcej, dobrym sposobem na zapobiegnięcie zamarzaniu drzwi jest posmarowanie ich gumowych uszczelek olejem glicerynowym. Dodatkowo pokrowiec na przednią szybę sprawdza się znakomicie, ponieważ zapobiega jej oszronieniu – jego założenie trwa chwilę, a rano nie trzeba skrobać szyby.