Auto w Pracy

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

28 maja 2021 to dla Maserati ważna rocznica. 60 lat temu wyścigowe Tipo 61 prowadzone przez Mastena Gregory'ego i Lloyda Casnera odniosło niesamowite zwycięstwo w siódmej edycji 1000-kilometrowego maratonu na północnej pętli Nürburgringu – wspaniałego wyścigu wytrzymałościowego, który w tamtych latach osiągnął szczyt swojej świetności i popularności.

Samochody wyróżniało biało-niebieskie malowanie, które po latach posłużyło jako inspiracja dla Maserati MC12 Stradale – supersamochodu dominującego na początku XXI wieku, zbudowanego w hołdzie dla tamtych zwycięstw. Niedawno MC12 Stradale przekazało pochodnię nowemu MC20, odnawiając wyścigowego ducha, który zawsze był integralną częścią DNA Maserati. W ten sposób marka spod znaku trójzębu przygotowuje się na powrót do świata motorsportu.

Tipo 61 było najbardziej znanym z serii pięciu modeli zaprojektowanych przez Giulio Alfieriego. Nazywano je „Birdcage” (z ang. klatka dla ptaków) – z uwagi na niezwykłe podwozie, składające się z około 200 rur połączonych w złożoną konstrukcję przypominającą właśnie klatkę dla ptaków. Taka koncepcja pozwoliła na zwiększenie sztywności podwozia, które było jednocześnie lżejsze niż w innych pojazdach wyścigowych tamtych czasów. W rezultacie ta dwumiejscowa barchetta była najlepszym rozwiązaniem dla kierowców aut wyścigowych z silnikiem z przodu i napędem tylnych kół.

Maserati rozpoczęło budowę Tipo 60 w marcu 1959 r., ale już w listopadzie tego samego roku zmodernizowano je i nazwano „Tipo 61” – zgodnie z regulacjami, jakich wymagał start w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Pojemność 4-cylindrowego silnika zwiększono do 2900 cm3, a jego moc osiągnęła 250 KM (przy 7000 obr./min). Poza tym samochód zachował koncepcję i rozwiązania z Tipo 60. Przy okazji jego masa własna wzrosła z 570 do 600 kg, a prędkość maksymalna – z 270 do 285 km/h.

Pomimo ogromnej mocy zużycie paliwa pozostawało dość niskie – co w wyścigach długodystansowych miało kluczowe znaczenie. W rezultacie Tipo 61 mogło rzadziej zatrzymywać się na tankowanie.

W ciągu zaledwie trzech lat produkcji, od 1959 do 1961 r., Tipo 60 i Tipo 61 królowały na międzynarodowej scenie wyścigowej. Ich moc i szybkość pozwoliły odnieść niezwykłe zwycięstwa i kontynuować zwycięską tradycję Maserati. Obecnie, u progu nowej epoki, producent znów planuje przyszłość motorsportu – tym razem pod szyldem MC20.

Dane techniczne:

•             Silnik: 4-cylindrowy, rzędowy

•             Pojemność skokowa: 1990-2890 cm3

•             Moc: 200-250 KM

•             Skrzynia biegów: mechaniczna, 5-biegowa + wsteczny wspólnie z mechanizmem różnicowym

•             Podwozie: tzw. klatka dla ptaków

•             Waga: 570-600 kg

•             Prędkość maksymalna: 270-285 km/h