Auto w Pracy

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Dość powszechna jest opinia, iż akumulator w samochodzie elektrycznym nie nadaje się do regeneracji. Część osób twierdzi nawet, że cały samochód elektryczny to jednorazówka i każda większa naprawa, ze względu na koszty, eliminuje auto z dalszej eksploatacji.

Takie podejście podważa sens zakupu takich aut, ale rzeczywistość wygląda inaczej. Najwięcej obaw budzi akumulator i tu okazuje się, że jest to element który można naprawić czy zregenerować. Dzięki modularnej budowie można wymienić część modułów, co oczywiście jest znacznie bardziej ekonomiczne niż wymiana całego akumulatora. Awarię pojedynczych ogniw w module akumulatorowym można łatwo wykryć: jeśli jedno ogniwo ulegnie awarii, pojemność modułu nadal wynosi od 50 do 66%. Pozostałe sprawne ogniwa w module muszą wtedy „pracować" ciężej. Powoduje to, że osiągają one wyższą temperaturę przy niższym napięciu. Pojedynczych ogniw akumulatora nie można wymienić, dlatego – jeśli uszkodzone jest ogniwo – wymienia się cały moduł. Bateria MEB składa się z siedmiu do dwunastu modułów, w zależności od pojemności.

Producenci aut elektrycznych stawiają na rozwój tej część usług, chroniąc cenne surowce i pieniądze klientów. Dla przykładu, Volkswagen dysponuje dwoma tego typu centrami obsługi, w Erfurcie i Wolfsburgu, odbywają się w nich szkolenia, których uczestnicy stają się ekspertami od akumulatorów wysokiego napięcia w samochodach elektrycznych Volkswagena. Wkrótce zostanie otwarte trzecie centrum, w Nürtingen. Wszyscy partnerzy serwisowi Volkswagena w Niemczech, a jest ich obecnie około 1850 potrafią obsługiwać samochody elektryczne, a ich personel jest odpowiednio przeszkolony i umie przeprowadzić przegląd czy naprawę. W Niemczech są wyznaczone miejsca, które zajmują się naprawami akumulatorów. Takich wyspecjalizowanych punktów jest dziś 265, a ta liczba ma się wkrótce zwiększyć do 450. Pracownicy tych serwisów są przeszkoleni w demontażu, otwieraniu i pracy z akumulatorami.

Użytkując samochód elektryczny, warto zadbać o kondycję akumulatora. Prędkość z jaką akumulator traci swoją pojemność zależy w głównej mierze od tego, jak jest on traktowany przez użytkownika. Naczelna zasada jest taka, by utrzymywać stan naładowania baterii między 20 a 80 procent. Pozwala to opóźnić degradację akumulatora.