Auto w Pracy

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Najmłodszy członek gamy modelowej Taycan ma napęd na tylne koła i jest oferowany z dwoma rozmiarami akumulatora do wyboru: ze standardowym akumulatorem Performance, w trybie overboost z Launch Control, generuje moc do 300 kW (408 KM), a w połączeniu z opcjonalnym akumulatorem Performance Plus wartość ta rośnie do 350 kW (476 KM). Moc nominalna wynosi, odpowiednio, 240 kW (326 KM) lub 280 kW (380 KM).

Niezależnie od wybranego akumulatora Porsche Taycan przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,4 s. Jego maksymalna prędkość w obu konfiguracjach wynosi 230 km/h, a maksymalna moc ładowania sięga 225 kW (akumulator Performance) lub 270 kW (akumulator Performance Plus). Oznacza to, że obie baterie można naładować od 5 do 80% w 22,5 minuty, a poziom energii potrzebny do pokonania 100 km uzyskuje się już po 5 minutach.

Porsche Taycan ma te same atuty, co dotychczasowe odmiany. Montowany przy tylnej osi silnik synchroniczny z magnesami trwałymi ma aktywną długość 130 mm – a więc taką samą jak jednostka modelu Taycan 4S. Sterowany impulsowo falownik na tylnej osi funkcjonuje przy natężeniu do 600 amperów.

 

Oprócz silnika synchronicznego z magnesami trwałymi przy tylnej osi architektura napędu obejmuje dwubiegową przekładnię. Podobnie jak pozostali „bracia” Taycan wyróżnia się inteligentnym zarządzaniem ładowaniem, a także wzorową aerodynamiką, która – przy wartości współczynnika oporu powietrza Cd od 0,22 – znacząco przyczynia się do niskiego zużycia energii, a tym samym do dużego zasięgu. Maksymalna moc rekuperacji wynosi 265 kW.

W 2019 r. kokpit Porsche Taycan dał sygnał do rozpoczęcia nowej ery – dzięki swojej przejrzystej strukturze i zupełnie nowej architekturze. Najwyższy punkt deski rozdzielczej wyznacza wolnostojący, zakrzywiony panel wskaźników, a cała deska wyraźnie koncentruje się na kierowcy. Uwagę zwraca tu również centralny ekran systemu informacyjno-rozrywkowego o przekątnej 10,9 cala, a także opcjonalny wyświetlacz dla pasażera.

Standardowe wyposażenie Porsche Taycan obejmuje wnętrze częściowo wykończone skórą oraz komfortowe przednie fotele z 8-kierunkową regulacją elektryczną. Samochód ma dwa bagażniki: przedni, o pojemności 84 litrów oraz tylny, mieszczący do 407 l.

Podobnie jak w przypadku innych wariantów opcjonalne wyposażenie obejmuje kolorowy wyświetlacz przezierny (head-up) oraz ładowarkę pokładową AC o mocy do 22 kW. Dzięki funkcjom na żądanie (FoD – Functions on Demand) użytkownicy Porsche Taycan mogą zakupić różne dodatkowe funkcje zwiększające wygodę lub zakres wsparcia – albo zarezerwować je na wybrany okres – już po dostarczeniu auta, zależnie od swoich potrzeb. Wpisuje się to w oryginalną konfigurację ich sportowego samochodu, a aktywacja online oznacza, że nie ma potrzeby odwiedzania serwisu. Obecnie możliwe jest dokupienie Inteligentnego menedżera zasięgu Porsche (PIRM – Porsche Intelligent Range Manager), wspomagania układu kierowniczego Plus, Aktywnego asystenta utrzymania pasa ruchu oraz Porsche InnoDrive.

Podwozie Porsche Taycan korzysta z centralnie połączonego, zintegrowanego systemu sterowania Porsche 4D Chassis Control, który w czasie rzeczywistym analizuje i synchronizuje działanie wszystkich układów podwozia. Zarówno standardowe zawieszenie Porsche Taycan ze stalowymi sprężynami, jak i opcjonalne adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne w technice trzykomorowej uzupełnia elektronicznie sterowana kontrola tłumienia PASM (Porsche Active Suspension Management).

 

W przypadku adaptacyjnego zawieszenia pneumatycznego Taycan jest wyposażony w funkcję Smartlift, którą można tak zaprogramować, by automatycznie zwiększała prześwit w wybranych, określonych miejscach, takich jak progi zwalniające czy wjazdy i wyjazdy z garaży. Funkcja Smartlift może również aktywnie wpływać na prześwit podczas jazdy autostradą i regulować go z myślą o uzyskaniu najlepszego możliwego kompromisu pomiędzy efektywnością a komfortem jazdy.

 

Taycan jest standardowo wyposażony w sześciotłoczkowe aluminiowe, stałe, jednoczęściowe zaciski z przodu i czterotłoczkowe aluminiowe, stałe, jednoczęściowe zaciski z tyłu. Wentylowane wewnętrznie tarcze hamulcowe mają średnicę 360 mm z przodu i 358 mm z tyłu. Zaciski otrzymują czarne, anodowane wykończenie. Na życzenie dostępny jest wysokowydajny układu hamulcowy Porsche Surface Coated Brake (PSCB) z tarczami o średnicy 410 mm z przodu i 365 mm z tyłu.

Pierwsze egzemplarze Porsche Taycan z napędem na tylne koła trafią do salonów w połowie marca 2021 r. Ceny modelu zaczynają się od 389 tys. zł.