Auto w Pracy

Slideshow Image

 

Zrób to sam

Jest kilka czynności, które sami możemy wykonać przy naszym aucie, kiedy przyjdzie wiosna. Sprawdźmy stan wycieraczek i w razie potrzeby wymieńmy pióra na nowe, tak aby dokładnie zbierały wodę i cicho pracowały. Ponadto warto sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych i w razie konieczności zlecić ich wymianę bądź uzupełnienie – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Nie zapomnijmy także o wnętrzu auta. Nasza tapicerka i dywaniki przez wilgoć, sól i błoto mogą nie być w najlepszej formie. Dodatkowo możemy zadbać o nadwozie –  dokładnie je umyć i nawoskować, tak aby ochronić lakier na kolejne miesiące.

Kwestie bezpieczeństwa

Dla tych, którzy nie korzystają z opon całorocznych, wiosna to czas zmiany ogumienia. Bardzo ważne, aby z chwilą gdy średnia temperatura będzie wynosić powyżej 7°C wymienić opony zimowe na letnie. W wyższej temperaturze zimowe opony nie radzą sobie dobrze, zaczynają „pływać” i wówczas droga hamowania pojazdu potrafi znacznie się wydłużyć. Ponadto opony zimowe użytkowane przy wyższych temperaturach dużo szybciej się zużywają, co niewątpliwie odbija się na domowym budżecie – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Przeglądu wymagać będzie nasze podwozie. Sprawdźmy przede wszystkim układ hamulcowy, który w okresie zimowym jest szczególnie obciążony. Niskie temperatury mogą także niekorzystnie odbić się na stanie wszelakich gumowych elementów. Trzeba zatem sprawdzić stan uszczelek, przewodów oraz pasków. Jeśli widoczne są jakiekolwiek pęknięcia lub ślady wycieku, należy niezwłocznie dokonać odpowiedniej wymiany. Dodatkowo skontrolujmy także zawieszenie i układ kierowniczy.       

Coraz cieplej

Przegląd klimatyzacji oraz wymianę filtra kabinowego należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Najlepiej po zimie. W okresie wiosenno letnim będziemy bowiem często z niej korzystać, dlatego już teraz lepiej poddać ją odgrzybianiu. Dzięki niemu usuniemy wszelkie pleśnie, grzyby, roztocza i bakterie, które nagromadziły się w trakcie zimy z powodu wilgoci i ciepłego powietrza grzejącego nasze auto w zimie.