Auto w Pracy

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

ŠKODA AUTO i ŠKODA AUTO DigiLab testują nową aplikację na smartfony – Sound Analyser. Program wykorzystuje sztuczną inteligencję i pomaga szybko i dokładnie zidentyfikować potrzebę ewentualnej usługi serwisowej. W tym celu aplikacja rejestruje dźwięki wydawane przez dany pojazd podczas jazdy i porównuje je z zapisanymi wzorcami. ŠKODA planuje w coraz większym stopniu wykorzystywać możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja i digitalizować kolejne procesy i usługi.

Mimo że aplikacja jest zaawansowana technologicznie, jej obsługa jest intuicyjna: dźwięki pojazdu wydawane podczas jazdy mogą być nagrywane za pomocą smartfona. Następnie algorytm porównuje nagranie z zapisanymi wzorcami i na tej podstawie podaje wynik wraz z opisem. Oprogramowanie jest w stanie rozpoznać dziesięć wzorców – z dokładnością do ponad 90 procent – dla komponentów takich jak: układ kierowniczy, sprężarka klimatyzacji i sprzęgła w skrzyni biegów DSG. Aplikacja jest również przystosowana do rozpoznawania kolejnych wzorców dźwiękowych.

Sound Analyser wykorzystuje algorytmy sieci neuronowych. Aplikacja najpierw konwertuje plik audio na spektrogram, który wizualnie przedstawia sygnały akustyczne. Korzystając ze sztucznej inteligencji, obraz ten jest następnie porównywany z zapisanymi wzorcami w celu zidentyfikowania odchyleń.

Aplikacja na smartfony była testowana w 14 krajach – w tym w Niemczech, Rosji, Austrii i Francji – od czerwca 2019 r. W projekcie pilotażowym wzięło udział łącznie 245 dealerów ŠKODA, którzy odegrali ważną rolę w dostarczaniu nagrań dźwiękowych do oprogramowania, tym samym bezpośrednio przyczyniając się do rozwoju programu. Stopniowe wprowadzanie technologii określania odchyleń akustycznych od normy otworzy w przyszłości bogactwo nowych możliwości w zakresie konserwacji predykcyjnej opartej na czujnikach. Ponadto wykorzystując połączenie internetowe dostępne w modelach ŠKODY można w razie potrzeby umówić wizytę w serwisie bezpośrednio z samochodu.