Auto w Pracy

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Ciekawy pomysł na zagospodarowanie akumulatorów wycofanych z eksploatacji w samochodach elektrycznych, znalazł Nissan. Nissan Energy i OPUS Campers nawiązały współpracę przy budowie inteligentnego koncepcyjnego kampera wyposażonego w zasilanie oparte właśnie na takich akumulatorach. Owocem tego projektu jest pojazd pozwalający na tygodniową wyprawę do miejsc znajdujących się poza zasięgiem sieci elektroenergetycznej.

W koncepcyjnym Nissanie x OPUS zastosowano zaprezentowany niedawno system Nissan Energy ROAM — przenośny, wielofunkcyjny i odporny na czynniki pogodowe moduł zasilania, wykorzystujący technologię akumulatorową z samochodów elektrycznych Nissana do zapewnienia wygodnego, bezemisyjnego i cichego źródła energii na kempingu.

Moduł ROAM o mocy 1 kW i pojemności 700 Wh jest zbudowany z ogniw litowo-jonowych odzyskanych z elektrycznych Nissanów pierwszej generacji. Moduł Nissan Energy ROAM, zamontowany w specjalnym schowku w przedniej części pojazdu OPUS, zapewnia energię zasilającą obwody 230 V i 12 V (poprzez doładowanie pokładowego 12 woltowego akumulatora rekreacyjnego). Wraz z panelem słonecznym pozwala to nawet na 7 dniowe obozowanie bez dostępu do zewnętrznego źródła prądu.

Użytkownicy pojazdu mogą w pełni korzystać z łączności i domowych wygód, ciesząc się swobodą podróży w teren odległy od cywilizacji. Unikatową funkcją modułu Nissan Energy ROAM jest możliwość jego wymontowania z kampera i doładowania poza miejscem obozowania ze standardowego gniazdka 230 V lub za pomocą panelu słonecznego.

Nissan x OPUS zadebiutował na stoisku firmy OPUS na targach pojazdów kempingowych Caravan, Camping and Motorhome Show w centrum wystawienniczym The NEC w Birmingham (Wielka Brytania), które rozpoczęły się 19 lutego 2019 roku.

Ceny AIR OPUS® rozpoczynają się od 15 995 GBP (ok. 18 000 EUR). OPUS ma zakłady produkcyjne w Wielkiej Brytanii, a produkty firmy są dostępne w Europie, Ameryce Północnej oraz Australii i Nowej Zelandii.

Nissan Energy ROAM, zaprojektowany zarówno do użytku profesjonalnego, jak i rekreacyjnego, jest czystym i ekologicznym rozwiązaniem dla klientów potrzebujących elektryczności w terenie. Moduł zostanie zaoferowany na europejskich rynkach jeszcze w bieżącym roku.