Auto w Pracy

Slideshow Image

Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie, koncern z Ingolstadt prezentuje drugą generację sportowego super samochodu Audi R8. Umieszczony centralnie silnik V10 i na nowo opracowany napęd quattro zapewniają fascynujące osiągi, zwłaszcza w topowej wersji modelu o mocy 449 kW (610 KM), która od 0 do 100 km/h przyspiesza w 3,2 sekundy, a jej prędkość maksymalna wynosi 330 km/h.

Silniki: dziesięciocylindrowa jednostka w dwóch wersjach

Silnik 5.2 FSI dostępny jest w dwóch wersjach: pierwsza ma 397 kW (540 KM) mocy, natomiast druga  449 kW (610 KM). Topowa wersja modelu, ze startu zatrzymanego do 100 km/h przyspiesza w 3,2 sekundy, a jej maksymalna prędkość wynosi 330 km/h. Dźwięk wolnossącego V10, którego maksymalny moment obrotowy wynosi 6500 obr./min, jest teraz pełniejszy i ostrzejszy. Moc silnika trafia na jezdnię za pośrednictwem siedmiobiegowej, automatycznej, dwusprzęgłowej skrzyni biegów S tronic i na nowo opracowanego stałego napędu na cztery koła quattro. Rozkład momentów napędowych dopasowuje się do warunków występujących na drodze
w danym momencie. W ekstremalnych przypadkach, nawet 100 procent mocy może być przekierowanych na oś przednią lub na oś tylną. Tryb „performance” systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, umożliwia dopasowanie najważniejszych parametrów dynamiki jazdy do współczynnika oporu toczenia.

Lekka konstrukcja: tylko 1454 kg masy

Masa topowej wersji R8 V10 plus to tylko 1454 kg. Mimo bogatego wyposażenia dodatkowego i większej sztywności, nowe Audi R8 jest nawet o 50 kg lżejsze od poprzednika. Mały ciężar i optymalny rozkład obciążenia między osiami, to zasługa wielomateriałowej karoserii Audi Space Frame (ASF). Kombinacja aluminium
i tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym (CRP) zastosowana w Audi Space Frame, otwiera nowy wymiar techniki jeśli chodzi o wagę pojazdu, jego sztywność
i zachowanie podczas zderzenia. Aerodynamiczny spód podwozia zintegrowanego
z długim dyfuzorem zwiększa docisk. Również podwozie, ze swym dwuwahaczowym zawieszeniem świadczy o tym, jak bardzo nowe Audi R8 zbliżone jest do sportu motorowego.

Stylistyka: płaskie, szerokie i muskularne

Stylistyka odzwierciedla sportowy i wyrazisty charakter modelu R8. Widocznym na pierwszy rzut oka znakiem rozpoznawczym samochodu, zwiększającym równocześnie bezpieczeństwo, są standardowo montowane reflektory diodowe. By zapewnić kierowcy jeszcze większe pole widzenia i większą moc reflektorów, auto można opcjonalnie wyposażyć w laserowe światła drogowe, a wraz z nimi w przednie kierunkowskazy ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania. Z tyłu pojazdu kierunkowskazy takie montowane są seryjnie.

Wszystkie wskaźniki i zegary nowego Audi virtual cockpit są cyfrowe. Najważniejsze przyciski odpowiadające za ich obsługę, tzw. satelity,  umieszczono na kierownicy, po dwóch jej stronach. We wnętrzu pojazdu kierowca czuje się jak w samochodzie wyścigowym. Pokrętła obsługi klimatyzacji wyglądają jakby unosiły się w powietrzu
i podkreślają lekkość panelu obsługi. System nawigacji MMI Navigation plus
z panelem dotykowym MMI touch to element wyposażenia seryjnego.

Specjaliści: Audi R8 e-tron

Druga generacja Audi R8 to świetna baza do budowy kolejnych modeli. Najnowsza wersja R8 e-tron z napędem elektrycznym ma moc 340 kW i moment obrotowy 920 Nm. Od 0 do 100 km/h przyspiesza w 3,9 sekundy. Dzięki akumulatorom stworzonym według zupełnie nowych założeń, możliwe było ponad dwukrotne zwiększenie zasięgu tego pojazdu – wynosi on teraz ponad 450 km. To dwa razy więcej w porównaniu z pierwszą wersją tego modelu.

Błyskawiczny i o zmiennych właściwościach: układ przeniesienia napędu

Obie wersje silnika współpracują z błyskawicznie zmieniającą biegi, siedmiostopniową, automatyczną, dwusprzęgłową skrzynią S tronic, zamontowaną za silnikiem. Przekładnia S tronic może pracować w trzech trybach automatycznych. Można ją także obsługiwać manualnie. Polecenia przełączenia biegów są przekazywane elektronicznie (by wire). Funkcja Launch Control zapewnia maksymalne przyspieszenie przy ruszaniu ze startu zatrzymanego.

Przy prędkości powyżej 55 km/h, gdy kierowca zdejmie nogę z pedału gazu, uaktywnia się kolejna funkcja skrzyni S tronic. W tym przypadku oba sprzęgła otwierają się, a samochód przechodzi w tryb „żeglowania”. Funkcja ta, przede wszystkim w przypadku codziennego użytkowania samochodu, pozwala zaoszczędzić paliwo.

Stały napęd na cztery koła sprawia, że nowe Audi R8 znacznie zyskało na stabilności
i trakcji w porównaniu z konkurentami z napędem na jedną oś. Przy osi przedniej, elektrohydrauliczne sprzęgło wielopłytkowe zastąpiło sprzęgło wiskotyczne stosowane w poprzednim modelu. Nowo opracowany napęd quattro umożliwia nieograniczony i zmienny, w zależności od sytuacji na drodze oraz pogody, rozkład momentów napędowych między przednią i tylną oś. Podczas normalnej, stabilnej jazdy, 100 procent momentu przekazywane jest na koła tylne. W razie potrzeby, sprzęgło bezstopniowo przekierowuje nawet 100 procent momentu na oś przednią. Mechaniczny dyferencjał zamontowany przy tylnej osi zapewnia maksymalną trakcję bez poślizgu.

Wnętrze i obsługa

Nowo zaprojektowane sportowe fotele ze zintegrowanymi zagłówkami gwarantują stabilne podparcie boczne.

Przycisk Start-Stop i przycisk systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, czyli tzw. satelity, umieszczono na wielofunkcyjnej kierownicy. Kierownica typu performance w Audi R8 V10 plus, ma jeszcze dwa inne przyciski – przycisk trybu performance z pokrętłem do wyboru programów dry, wet lub snow oraz przycisk sterowania sportowym układem wydechowym.

Audi virtual cockpit, umieszczony w swobodnie zawieszonej obudowie,  prezentuje wszystkie informacje w postaci wysokiej jakości grafik komputerowych, na wyświetlaczu o przekątnej 12,3 cala. Kierowca może przełączać między różnymi wyglądami zegarów i wskaźników, a także dodatkowo, w zakresie poszczególnych trybów, dopasowywać tablicę rozdzielczą do własnych potrzeb. W trybie performance wyświetlane są informacje o programach jazdy, przyspieszeniu, sile hamowania i siłach bocznych oraz o mocy i momencie obrotowym. Audi virtual cockpit wyświetla także sygnał informujący o osiągnięciu granicznej liczby obrotów. Kierowca obsługuje Audi virtual cockpit za pomocą wielofunkcyjnej kierownicy plus. Dzięki takiej koncepcji obsługi, ręce kierowcy spoczywają cały czas na kierownicy, a jego wzrok na jezdni. Alternatywnie możliwa jest obsługa za pomocą „touchwheel“ lub za pomocą przycisków w konsoli środkowej.

W nowym R8 zrezygnowano z obecnego w poprzednim modelu monitora MMI. Jego miejsce zajęły trzy centralne pokrętła obsługi klimatyzacji. Trójwymiarowa stylistyka nawiewów przypomina wloty powietrza w samochodzie wyścigowym. Tablica rozdzielcza sprawia wrażenie bardzo lekkiej. Na szerokiej konsoli tunelu środkowego umieszczono standardowy terminal MMI i nowo zaprojektowaną, płaską dźwignię zmiany biegów dwusprzęgłowej, automatycznej przekładni S tronic.

Skomunikowany: infotainment

Audi virtual cockpit zastąpił w nowym R8 analogowe instrumenty i monitor MMI. To cyfrowe urządzenie ma dwa tryby wyświetlania zegarów i wskaźników. Zależnie od wyboru, w jego centrum znajdują się okrągłe, wirtualne tarcze instrumentów lub duża mapa nawigacji.

Audi R8 wyposażono w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne z zakresu infotainment. System nawigacji MMI Navigation plus z panelem dotykowym MMI touch, to centralny element układu. W tle pracuje Modułowy System Infotainment drugiej generacji. Podobnie jak w Audi virtual cockpit, jego sercem jest superszybki procesor T30 stworzony przez firmę NVIDIA, długoletniego partnera Audi.

Uzupełnieniem nawigacji MMI Navigation plus jest system Audi Connect. Za pomocą zintegrowanego z nim punktu dostępu hotspot (WLAN), pasażer może połączyć swój smartfon lub tablet z pojazdem. Natomiast kierowca za pomocą Audi virtual cockpit korzysta z dopasowanych do jego potrzeb usług Audi connect. Połączenie internetowe wykorzystuje szybki standard transmisji danych LTE (Long Term Evolution). Elementy opcjonalne, takie jak wysokiej jakości system nagłaśniający Bang & Olufsen o mocy systemowej 500 W, czy Audi phone box umożliwiający komfortowe podłączenie telefonu komórkowego, uzupełniają bogatą ofertę systemów infotainment.