Auto w Pracy

Slideshow Image

 Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw od 1 stycznia 2019 roku wprowadza ograniczenia  odliczenia kosztów eksploatacji samochodu. Wysokość odliczeń  uzależniona jest od sposobu wykorzystania samochodu w firmie.

Nowelizacja ustawy o PIT wprowadza limit wydatków na paliwo i koszty eksploatacji samochodu osobowego wykorzystywanego zarówno prywatnie, jak i służbowo na poziomie 75%.  

Co więcej, w przypadku czynnych podatników VAT wykorzystujących samochód firmowy do celów mieszanych 50% nieodliczonego VAT w dalszym ciągu będzie stanowiło koszt podatkowy, a co za tym idzie, będzie brane pod uwagę przy ustalaniu limitu.

W przypadku określania użytku pojazdu firmowego ustawodawca w nowelizacji ustawy o PIT wskazał, że jeżeli podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT, należy uznać, że pojazd wykorzystywany jest również prywatnie

Przedsiębiorcy wykorzystujący samochód osobowy wyłącznie w celach służbowych w dalszym ciągu będą mogli odliczyć całość wydatków związanych z pojazdem w kosztach firmowych. Będzie to jednak wiązało konieczność dopełnienia dodatkowych formalności, pełne odliczenie kosztów eksploatacyjnych będzie bowiem skutkowało obowiązkiem prowadzenia dodatkowej ewidencji zbliżonej do kilometrówki dla celów VAT.

 

Art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o PIT:Nie uważa się za koszty uzyskania przychodu 25% poniesionych wydatków, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu kosztów używania samochodu osobowego, innego niż określony w pkt 46, na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej – jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika.

 

Przedsiębiorca wykorzystujący prywatny samochód w prowadzonej działalności odliczy zaledwie 20% wydatków eksploatacyjnych na paliwo i koszty eksploatacji samochodu niezależnie od przejechanych kilometrów w ramach działalności gospodarczej.