Auto w Pracy

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Zaprezentowany po raz pierwszy na targach Auto China 2018, model BMW Concept iX3 doskonale wpisuje się w trend elektromobilności. Jest to zapowiedzią rozszerzenia oferty modeli o taki napęd. Pierwszym modelem marki BMW z napędem całkowicie elektrycznym będzie pełnowymiarowe Sports Activity Vehicle (SAV) – bez ograniczeń funkcjonalności i komfortu.

 

Wśród innowacji zaprezentowanych w BMW Concept iX3 jest piąta generacja technologii BMW eDrive. Podstawową zaletą tego przyszłościowego rozwiązania jest silnik elektryczny, skrzynia biegów i elektronika mocy stanowiące nowy, odrębny elektryczny komponent napędowy. Piąta generacja napędu elektrycznego obejmuje ponadto nowe, wydajniejsze akumulatory.

 

BMW Concept iX3 wyposażono w silnik elektryczny piątej generacji wytwarza maksymalną moc ponad 200 kW / 270 KM. Akumulator wysokonapięciowy, również specyficznie dostosowany dla danego modelu, oferuje pojemność netto powyżej 70 kWh. Tym samym napędzany elektrycznie SAV osiąga zasięg ponad 400 kilometrów w cyklu WLTP.

 

Kolejną cechą akumulatora wysokonapięciowego opracowanego na potrzeby technologii eDrive piątej generacji są jego zoptymalizowane właściwości ładowania. Zasobnik energii wyposażony jest w nowy sterownik ładowania i jest przeznaczony do podłączenia do stacji szybkiego ładowania o mocy do 150 kW. W przypadku takiej stacji ładowania akumulator wysokonapięciowy można naładować w ciągu zaledwie 30 minut.

 

Nerki i emblemat marki pokazują przynależność do BMW i. Zamknięte nerki z niebieskim akcentem są kontynuacją wersji zaprezentowanej już w BMW i Vision Dynamics. Zamknięta powierzchnia wewnątrz nerek zmniejsza opór powietrza i  tym samym poprawia aerodynamikę. Oprócz zamkniętej atrapy chłodnicy BMW w stylistyce typowej dla samochodów BMW i BMW Concept iX3 wyróżniają także akcenty w kolorze niebieskim BMW i wokół atrapy, wokół emblematu marki z przodu i wzdłuż progów, a także utrzymany w tym samym kolorze dyfuzor w pasie tylnym. Cechy te tworzą ekspresyjny kontrast z lakierem karoserii w matowym kolorze kamienia księżycowego. W studium koncepcyjnym zastosowano również obręcze kół ze stopów lekkich w aerodynamicznej stylistyce.