Auto w Pracy

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Marka Polestar prezentuje już drugi model. Jej najnowszy produkt – Polestar 2, ma stać się znacznie popularniejszym modelem od swojego droższego i bardziej awangardowego brata – Polestar 1. Polestar 2 celuje w segment rynku, na którym obecna jest Tesla 3. Docelowa cena modelu ma wynosić 39 000 Euro. Przez pierwszych 12 miesięcy auta z serii pilotażowej wycenione zostały na 59 900 Euro.

Polestar 2 należy do samochodów elektrycznych segmnetu premium. Powstał na platformie CMA, na której osadzono także Volvo XC40. Ten pięciodrzwiowy fastback jest napędzany dwoma silnikami elektrycznymi. Pojemność baterii wynosi 78 kWh, co przekłada się na zasięg pojazdu do 500 km.

Bateria zbudowana z 27 modułów została zintegrowana z podłogą, co poprawia sztywność nadwozia i zmniejsza jego skłonność do wpadania w wibracje. Taka konstrukcja pozwoliła także zmniejszyć hałas w kabinie o o3,7 dB w porówananiu do samochodów o tradycyjnej konstrukcji nadwozia.

Samochód będzie miał napęd na cztery koła, który zapewnią mu dwa siniki o łącznej mocy 300 kW (408 hp) i momencie obrotowym 660 Nm. Polestar 2 będzie w stanie rozpędzić się od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 5 s. 

Poza standardowym zawieszeniem, Polestar zaoferuje także opcjonalny pakiet poprawiający zachowanie się pojazdu podczas dynamicznej jazdy. Obejmie on m.in. amortyzatory Ohlins, układ hamulcowy Brembo oraz wzmocnione 20-calowe felgi. W samochodach marki Polestar nie zabraknie także charakterystycznych elementów stylistycznych takich jak złote pasy bezpieczeństwa, złote zaciski hamulcowe i nakrętki wentyli.

Polestar 2 będzie jednym z pierwszych aut na świecie z systemem pokładowym na bazie Androida. Dzięki temu system pokładowy samochodu będzie doskonale dostosowany do funkcji i aplikacji rozwijanych przez Google’a takich jak: Google Assistant, Mapy Google z uwzględnieniem punktów ładowania pojazdów elektrycznych oraz Google Play Store. Polestar 2 będzie rozumiał komendy głosowe. Główny ekran panelu sterowania będzie miał przekątną 11 cali.

Polestar 2 będzie wyposażony w funkcję pozwalającą na zastąpienie kluczyka telefonem komórkowym. Ta funkcja stwarza wiele możliwości dotyczących współdzielenia samochodu, czy usług zawożenia samochodu do serwisu, czy podstawiania go w umówione miejsce.

Tak jak wszystkie inne modele Polestar, także model 2 będzie można zamawiać wyłącznie przez internet. Pierwsza seria aut, dostępna przez pierwszych 12 miesięcy, ma kosztować 59 900 Euro. Oprócz zakupu, będzie można zdecydować się na abonament samochodu obejmujący koszty używania, ubezpieczenia i serwisu. Rezerwacji tych samochodów już można dokonywać na stronie Polestar.com. Jego produkcja ruszy w Chinach na początku 2020 roku.